6. června dochází k velice vzácnému úkazu, který jsme naposledy mohli pozorovat 8. června 2004. Další pak nastává až v prosinci 2117!
Celý přechod bude možno pozorovat z východní poloviny Asie, části Austrálie, Tichomoří a severozápadních oblastí Severní Ameriky. Pozorovatelům v Evropě, Africe a západní části Asie Slunce v průběhu přechodu vychází, pozorovatelům v Severní Americe a severních oblastech Jižní Ameriky Slunce v průběhu přechodu zapadá.
Nad naším obzorem se tedy bohužel odehraje jen konec tohoto úkazu. Pro stanoviště o souřadnicích 50° severní šířky a 15° východní délky Slunce vychází v 3 h 53 min SEČ. Viz tabulka průběhu přechodu, kde jsou kromě časů třetího a čtvrtého kontaktu uvedeny rovněž jejich poziční úhly. Třetí kontakt je okamžik, kdy Venuše začne opouštět sluneční kotouč, čtvrtý kontakt je okamžik, kdy kotouček Venuše sluneční disk zcela opustí. Poziční úhly P pro jednotlivé kontakty jsou měřeny od severního bodu slunečního kotouče proti směru pohybu hodinových ručiček, tedy v kladném smyslu.
Další podrobnosti lze najít na stránce eclipse.gsfc.nasa.gov/transit/transit.html.
Průběh přechodu pro vybraná místa (SEČ)
|
|