Celý průběh posledního zatmění roku 2012 bude možno pozorovat z Asie, Austrálie, části Tichomoří, Aljašky a severozápadní části Kanady. Pozorovatelům v Evropě a Africe Měsíc v průběhu úkazu vychází, pozorovatelům v Severní Americe Měsíc v průběhu zatmění zapadá.
Polostínové zatmění patří k nenápadným úkazům a projevuje se nepatrným zeslabením jasnosti měsíčního kotouče. Pro stanoviště o souřadnicích 50° severní šířky a 15° východní délky Měsíc vychází v 16 h 4 min SEČ, tedy po středu zatmění. Viz tabulka průběhu zatmění, kde jsou kromě časů jednotlivých okamžiků zatmění uvedeny rovněž jejich poziční úhly. Zatmění, jež je samo o sobě nepříliš nápadné, se tak odehraje nevysoko nad obzorem. Nelze tedy odhadnout, zda k zeslabení jasnosti měsíčního kotouče dochází jen absorpcí světla ovzduším, nebo zda k němu přispívá i zemský polostín. Velikost zatmění v největší fázi dosáhne hodnoty 0,915 (v jednotkách měsíčního průměru).
Úkaz patří do série saros č. 145 a jde o 11. zatmění Měsíce z celkem 71 v této sérii, která prochází vzestupnou fází; následující zatmění (patřící do této série) tedy bude mít větší hodnotu velikosti (0,942, nastane 9. prosince 2030). Předchozí zatmění této série nastalo 18. listopadu 1994.
Další podrobnosti (mapky průběhů, animace zatmění atd.) lze najít na stránce eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html.
Průběh zatmění
|
|