Kometa dnes nesoucí označení 209P/LINEAR byla objevena v rámci přehlídky LINEAR (Lincoln Laboratory Near-Earth Asteroid Research, New Mexico, USA). Zachycena byla na pětici CCD snímků pořízených 3. února 2004 pomocí 1,0 m reflektoru. Na záběrech nebyly patrné známky komy, proto těleso dostalo nejprve planetkové označení 2004 CB. Objevová jasnost se pohybovala kolem 18 mag. Následně řada pozorovatelů nalezla u tohoto objektu kometární charakteristiky. Rovněž se (ale až v roce 2009) podařilo dohledat předobjevová pozorování z prosince 2003. Kometa prošla přísluním 2. dubna 2004 a perioda jejího oběhu byla stanovena na 5 let.
V roce 2014 projde kometa přísluním 6. května. V době, kdy bude v dobrých pozorovacích podmínkách pro obyvatele severní polokoule, bude ještě slabá – kolem 12-13 mag – a v průběhu května 2014 se rychle přesune na jižní oblohu. Důvodem velmi rychlého pohybu bude těsné přiblížení k Zemi na 0,05 AU, ke kterému dojde 28. května 2014.
Zajímavější než samotný návrat komety je z tohoto pohledu předpověď možného výskytu silného meteorického roje souvisejícího s touto kometou, kterou publikoval E. Lyytinen. Podle pozdější detailní analýzy, kterou provedl J. Vaubaillon Země projde prakticky všemi simulovanými prachovými proudy, které kometa uvolňovala mezi lety 1803 až 1924. Nemuselo by se tedy jednat jen o desítky meteorů ale i mnohem větší počet. Na druhou stranu dosud nikdy v minulosti se tento roj znatelně neprojevil a v roce 2013 jeho známky rovněž zachyceny nebyly. Nechejme se tedy překvapit.
RA ~ rektascenze; Dec ~ deklinace; r ~ vzdálenost od Slunce; Δ ~ vzdálenost od Země;
E ~ elongace; m ~ jasnost; A ~ azimut; h ~ výška |