HR logo HR digitální vydání

Neptun

Po celý rok 2021 se Neptun nachází ve Vodnáři, v blízkosti hranice se souhvězdím Ryb. Pohybuje se severovýchodně od φ Aqr, v oblasti mezi hvězdami 96 Aqr a 20 Psc. K vyhledání planety je však třeba alespoň triedr či malý astronomický dalekohled, kotouček lze spolehlivě rozlišit až při zvětšení 200x či 300x.

Na začátku ledna je Neptun pozorovatelný večer, přibližně půl stupně jihozápadně od 96 Aqr. Na konci astronomického soumraku je ve výšce 31° nad jihozápadním obzorem. Během ledna a února se elongace Neptunu zmenšuje. V polovině února planeta zapadá současně s koncem astronomického soumraku a stává se nepozorovatelnou. Konjunkce se Sluncem nastává 11. 3. v 1 h SEČ, tentýž den ve 22 h SEČ, je Neptun nejdále od Země (30,919 au).

Až do června je Neptun nepozorovatelný. Znovu se objevuje v období letního slunovratu, kdy vychází o půlnoci a do rána stoupá nad východním a jihovýchodním obzorem, podmínky na vyhledání planety ale nejsou dobré kvůli absenci astronomické noci. Dne 26. 6. v 11 h SEČ je Neptun stacionární a začíná se pohybovat zpětně.

Nejlepší podmínky na pozorování jsou od srpna do října, kdy je planeta nad obzorem po většinu noci nebo po celou noc. Dne 13. 9. ve 14 h SEČ se Neptun nachází v nejmenší vzdálenosti od Země (28,916 au) a 14. 9. v 10 h SEČ pak v opozici se Sluncem. Jasnost v tomto období dosahuje +7,8 mag.

V listopadu je Neptun pozorovatelný v první polovině noci a v prosinci pak večer vysoko na jihozápadě. Dne 1. 12. ve 23 h SEČ se Neptun opět ocitá v zastávce a začíná se pohybovat přímo. Koncem roku se na konci astronomického soumraku nachází ve výšce téměř 33° nad jihozápadním obzorem a zapadá okolo 22:30 SEČ.