HR logo HR digitální vydání

Neptun

Neptun

Planeta není viditelná prostým okem, avšak k jejímu vyhledání postačí triedr či malý astronomický dalekohled. Kotouček planety lze spolehlivě rozlišit až při zvětšení 200x či 300x. Nachází se v souhvězdí Vodnáře na spojnici hvězd σ Aqr a λ Aqr, po většinu roku blíže k druhé jmenované.

Na začátku ledna je Neptun na večerní obloze. Na konci nautického soumraku je 27° nad jihozápadním obzorem, na konci astronomického soumraku je ve výšce 24°. V průběhu ledna se elongace Neptunu zmenšuje a pozorovatelnost rychle zhoršuje. V únoru už je nepozorovatelný. Konjunkce se Sluncem nastává 28. 2. v 17 h SEČ a následující den, 29. 2. v 11 h SEČ je Neptun nejdále od Země (30,949 AU).

Znovu se planeta objevuje až ve druhé polovině května na ranní obloze. Na konci května je počátkem nautického soumraku 12° nad východním obzorem, ale v červnu se kvůli absenci astronomické noci její viditelnost zlepšuje jen pomalu. Období nejlepší viditelnosti trvá od druhé poloviny července do konce října, kdy je planeta pozorovatelná po celou noc nebo většinu noci. Dne 14. 6. je v 9 h SEČ Neptun stacionární a poté se pohybuje zpětně.

Krátce po půlnoci 26. 6. nastává zákryt Neptunu Měsícem pozorovatelný z našeho území v celém průběhu. Měsíc bude necelé dva dny před poslední čtvrtí. Další zákryt budeme moci pozorovat 15. 9. okolo 22. hodiny SEČ; Měsíc však bude téměř v úplňku. Opozice se Sluncem nastává 2. 9. v 18 h SEČ. O den dříve, 1. 9. ve 23 h SEČ, je vzdálenost mezi Zemí a Neptunem nejmenší (28,945 AU). Jasnost v období opozice dosahuje +7,8 mag.

Na podzim se planeta postupně přesouvá na večerní oblohu. Dne 20. 11. je v 11 h SEČ opět v zastávce a začíná se pohybovat přímo. V té době se na začátku astronomické noci nachází 31° nad jižním obzorem ve společnosti Marsu a Venuše a zapadá o půlnoci. Na konci roku zapadá Neptun už okolo 21:30 SEČ.

Dne 1. 1. 2017 v 8 h SEČ nastává extrémně těsná konjunkce Neptunu a Marsu, při níž bude tělesa od sebe dělit zdánlivá úhlová vzdálenost 0,02° (přibližně jedna oblouková minuta). Planety už budou pod naším obzorem. Na večerní obloze však 31. 12. 2016 nad západním obzorem budeme moci sledovat přiblížení až na úhlovou vzdálenost 11 obloukových minut.